16 Haziran 2017 Cuma

Ya Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?
Uzunca bir süredir kozmetik ve yaşam blogları gerek bloglarında gerek sosyal medya hesaplarında bazı şikayetler ve sitemler görüyorsunuz. Bizler yani blog yazarları istedik ki bu durumu tek bir yazıda toplayalım, sorunu ve kaynağını anlatalım.Öncelikle belirtelim; bizler marka gönderisinden çok kendi aldıklarımızı bloglarında yazan blog yazarlarıyız. Yani bu yazıyı yazma cesaretini gösteriyorsak ki bu nokta çok önemli, blogumuz biz istediğimiz için var ve var olacak!

Uzun bir süre aktif blog yazarları olarak olayları uzaktan izledik. Blog yazmayı kolay zannedenler ticari veya en azından çıkar amaçlı blog açıyorlar. Hatta blog demeyelim, instagram hesabı açıyorlar ve kendilerine blogger diyorlar. Üzerine son zamanların en moda hadisesi takipçi satın alıyorlar. Bir bakıyorsunuz 2 aylık bir instagram hesabı 40 bin takipçiye ulaşmış. Çözünürlüğü iyi fotoğraflar, hatta bazen yabancı bloggerlardan aldıkları fotoğraflar ile “dostlar iş başında görsün” mantığı ile paylaşım yapıyorlar. Ardından markalara yazmaya başlıyorlar, tanıtmak için ürün istiyorlar. Zaten instagram hesaplarını açar açmaz profillerine ekledikleri bir not var: “Reklam ve iş birlikleri için DM” Yani amaç baştan belli sizce de öyle değil mi? Ve bazıları blog nedir, blog nasıl yazılır haberi yok. İçlerinde instagramın gerçekten blog olduğuna inananlar var biliyor musunuz?.

Bu şekilde bir yol izleyerek hem gerçek blog yazarlarının emeğini hiçe saymış oluyorlar hem ‘blog yazarlığı’ vurgusunu kötüye kullanıp lekeliyorlar. Olay bununla da sınırlı değil. Markaların ‘denemeleri ve yazmaları’ için gönderdiği ürünleri satmaya başlıyor kimileri. Yani olayın ticari boyutuna kısa yolla ulaşıyorlar.

Peki bu durumda sadece kendini blogger zanneden ve etrafındakileri inandıranlar mı suçlu? Bunların hesaplarını incelemeyen ve “ben bloggerım dediğinde “hani senin blogun” diye sormayan firmaların hiç mi suçu yok? Aslında bakarsınız suçları hiç azımsanmayacak ölçüde. Onlar bu blog yazmayan ve takipçileri gerçek olmayan hesaplara ürün gönderip, ürünlerin akıbetini bile sormayınca ne oluyor? “Bu iş ne kadar kolaymış” diye düşünen meraklı insanlar da açıyorlar bir instagram hesabı, alıyorlar takipçiyi başlıyorlar firmalara yazmaya. Belki onlara da gelir öyle değil mi?

Bu arada emek veren blog yazarları ne yapıyor dersiniz? Sırf bu işi severek yaptıkları için, blog yazarken paylaşım yaparken mutlu oldukları için ceplerinden para verip o markaların ürünlerini almaya devam ediyor. Evet bir çoğu bunu yapıyor.

Sizce firmalar neden böyle yapıyor? Ürünleri yazmayan tanıtmayan hatta blog bile yazmayan insanlara neden ürün gönderiyorlar? Bizler nasılsa gidip o ürünleri alıp, kullanıp yazıyoruz. O kişiler bedava olmazsa almıyor. Sebep bu olabilir mi? Biz mantıklı bir gerekçe bulamadık. Bizler blog yazarı olarak, birer tüketici olarak blog yazarları kimdir, ne kadar samimidir bir iki defa okumakla anlayabiliyorsak koskoca pr ekipleri bunu neden anlayamıyor? Çalıştıkları markayı aşağı çekmek hoşlarına gitmez ama ürün gönderdikleri insanlar instagram hesaplarında bile ürünü yorumlamazken nasıl bir sonuca varmayı düşünüyorlar dersiniz? Peki pr işlerini instabloggerlara veren markalara ne dersiniz? Bol bol soru işreti konulacak cümleler kurmak mümkün bu paragrafta… Bizde bu soru işaretleri oluşturan markalar yanında nokta atışı yapan muhteşem firmalar da var. Onları da yürekten tebrik ediyoruz.

Bir sorun da nedir biliyor musunuz? Firmaların uyarılara duyarsız olması! Ya cevap verilmiyor, ya geçiştiriliyor. Bazı markaların ‘blogger toplantısı’ adı altında bir organizasyon yapıp katılımcıların yarısından çoğunun blogu olmayan makyaj sever instagram hesabı olması ayrı bir konu zaten.

Bu noktada hemen vurgulayalım; markaların denemesi için ürün gönderdiği çok kıymetli blog yazarları da var. Ve bizler onların yorumlarını fazlası ile önemsiyor ve ilgi ile takip ediyoruz.

Bu yazıyı hep birlikte hazırlayıp yayınlamadan önce çok düşündük. İlk soru 'acaba tepkimiz işe yarar mı?’ Evet okuduğunuza göre yazıyı yayınlama kararı aldık. Hiç bir işe yaramasa da, ürün incelemeyi değerlendirmeyi bilmeyen amacı çok farklı olan insanlarla iş birliği yapılmaya devam edilse de bizim çizgimiz net! Bugüne kadar ne yaptıysak o şekilde devam etmeyi planlıyoruz. Ya siz olsaydınız ne yapardınız? 

Not: Bu yazıyı görüp paylaşmak isteyen blog yazarlarının, detaylıca anlayarak okumasını rica ediyoruz. Yazıda altını dolduramayacağı özelliklere sahip birinin bu yazıyı yayınlaması doğru olmaz. Mesela bloguna düzenli yazı girmeyen veya blogu sadece hediye ürünlerle dolu olan bir blog yazarı lütfen bu yazıyı yayınlamasın. Bizler gibi düşünen yazarların bu yazıyı paylaşması hepimizi mutlu eder. Bizler doğru yolda olduğumuzu biliyoruz ancak yazının çok fazla blogda yayına girmesi bizim tavır ve tepkimizin doğru olduğunu çok fazla insana ulaştırır.

Sağlıcakla…

6 yorum:

 1. Yazınıza sonuna kadar katılıyorum. İnstagramda o kadar çok bu şekilde insan var ki; bazıları yalandan blog ve youtube hesabı açmış. Markaların gönderdiği ürünleri özellikle vurgulayarak (bunu bana firma gönderdi, bakın yeni firmalar size sesleniyorum altında yatan mesaj budur) sürekli video çekip yayınlıyorlar. Bir insanın cildine, saçına her ürün mü iyi gelir ben anlamıyorum. Özellikle de pahalı marka ürünleri tercih edip, video çekenler ise ayrı bir kategori. Bu zamana kadar (özellikle izledim acaba gerçekten yorumlayanlar var mı diye)bazı biten videolarında her ürün hoşuna giden, markalara mesaj vermeye çalışan insanlara sadece gülüyorum. İnsan başkalarının gözünde güveni yitirmemeli. Zira güven kolay kazanılan bir olgu değildir. Para kazanmak, ünlü olmak adına yapılanlar hakikaten dehşet verici ve bir o kadar da zavallı gösteriyor. Yazık. Markaların bunu görmemesi de ayrı bir olay tabii ki... Yazınız için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. O kadar doğru şeylere değinmişsiniz ki. Ne yazık ki birçok kendisine bloggerım diyenler sadece firmadan gelecek 3-5 ürün için neredeyse ruhunu satacak durumda. İnşallah gün gelir bu çürük yumurtaları temizleriz aramızdan..

   Sil
 2. Meraba :) Ayni yaziyi paylasmissiniz. Kirmizi rujlu blogda görp yorum yaptim. Keske kopyalayip ayni yorumu yapaydim bende 😀 onlar icin satisin adedi önemli yani canm. 40000 takipcili birinin 300 takipcili birinden daha cok satis yapmasi kacinilmaz malesef. Heleki ins. Cok yaygin kullanildigi bu dönemde.umarim.bu haksizlik son bulur 💕

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ne yazık ki bir çok 40 bin ve üzeri takipçili hesabın takipçileri ve beğenileri sahte. Böyle bir durumda 300 takipçili bir hesabın ulaşacağı rakam sahte takipçili hesaplardan çok daha iyi olabilir. Amaç sadece satışsa bunu ünlülerle ve de reklamlarla zaten yapıyor markaların çoğu. Aslolan herkesin işini doğru ve dürüst bir şekilde yapması..

   Sil
 3. Kim üzüyomuş sizi bakiimm (sinirli surat)

  YanıtlayınSil